منبع: دیجیتال مارکتینگ ایکاد
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مرورگر آشنا یا موتور جستجو برای همه گوگل است که یک جستجوگر خارجی و محبوب در بین موتورهای جستجو است. در صورت ملی شدن اینترنت استفاده از موتور جستجوگر خارجی غیر ممکن می شود و باید از موتورهای جستجوی ایرانی برای سرچ کردن و به دست آوردن اطلاعات از اینترنت، استفاده کنید.

موتور جستجوگر در فضای مجازی به کاربران برای دسترسی به کلیه اطلاعات تصویری، نوشتاری و غیره کمک می کند. مرورگر آشنا یا موتور جستجو برای همه گوگل است که یک جستجوگر خارجی و محبوب در بین موتورهای جستجو است. در صورت ملی شدن اینترنت استفاده از موتور جستجوگر خارجی غیر ممکن می شود و باید از موتورهای جستجوی ایرانی برای سرچ کردن و به دست آوردن اطلاعات از اینترنت، استفاده کنید. نحوه کار کردن با موتورهای جستجوی ایرانی آسان است و برای کاربران مزایای خوبی دارد. کاهش هزینه اینترنت و جستجوی محلی برای برای رسیدن به نتیجه خاص از مزایای موتورهای جستجوگر ایرانی است. در ادامه مطلب از وب سایت دیجیتال مارکتینگ ایکاد که در زمینه مشاوره کسب و کار در اصفهان؛ مشاوره طراحی سایت وردپرس در اصفهان و مشاوره سرمایه گذاری دراصفهان فعالیت می کند؛ به معرفی انواع موتور جستجوی ایرانی می پردازیم.

موتور جستجو چیست؟

به سامانه، وب سایت و سرویس که در فضای مجازی امکان انتقال اطلاعات را به صورت آزاد می دهد; موتور جستجوگر می گویند. در اصل با جمع آوری داده های قابل دسترس بر روی دیتا ست های بزرگ برای کاربران امکان دسترسی هدفمند و راحت به اطلاعات مورد نیاز را میسر می کند. نقش مهم موتورهای جستجو در پژوهش ها، تحقیقات و کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین است.

اجزای موتور جستجو:

موتورهای جستجو دارای اجزایی هستند که مجموعه آن ها سامانه و سرویسی را ایجاد می کند، تا کاربران بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را از فضای اینترنت سرچ و جستجو کنند. اجزای موتور جستجوگر عبارتند از:

  • دیتابیس های بزرگ جهت نگهداری داده های جمع آوری شده
  • سیستم ایندکس و نمایه سازی که هر صفحه وب جدید را بررسی و در نتایج نمایش می دهد.
  • خزنده یا ربات جستجو که به نمایش دادن صفحات کمک می کند.
  • الگوریتم های رتبه بندی که رتبه بندی هر صفحه و وب سایت توسط آنها تعیین می شود.

انواع موتورهای جستجوگر ایرانی

بیشترین استفاده کاربران ایرانی بر اساس رتبه بندی الکسا از موتور جستجوی گوگل و یاهو است. اما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع موتور جستجوگر ایرانی و ویژگی های هر کدام آشنا کنیم.

موتور جستجوگر ایرانی سلام:

موتور جستجوی ایرانی سلام به صورت متا کار می کند و مستقل نیست. کلمات یا عبارت سرچ شده را هم زمان در چند موتور دیگر جستجو می کند و یک ترکیب بهینه و کارآمد را به کاربران ارائه می دهد. فعالیت جستجوگر سلام در مرحله بتا است و از هوش مصنوعی برای سرچ های خود استفاده و در نهایت با مدل های ریاضی پیشرفته نتایج دقیق تری را برای کلمات کلیدی فارسی استخراج می کند. پشتیبانی جستجوگر ایرانی سلام بر عهده شرکت Bayan است که در زمینه وبلاگ نویسی و ایمیل خدمات ارائه می دهد. ناگفته نماند این شرکت بر روی توسعه موتور جستجوگر زال فعالیت می کند.

موتور جستجوگر ایرانی Yooz:

نام این جستجوگر ایرانی از پلنگ زیبای ایرانی الهام گرفته شده است و به معنای پوزپلنگ است. این مرورگر در سال 2010 معرفی شده است و در سرورهای خود اطلاعات بیش از یک میلیارد وب سایت ایرانی را ذخیره دارد. در این موتور کاربران می توانند تصاویر، وبلاگ، اخبار و از همه مهم تر کلمات کلیدی خاص را جستجو کنند.

موتور جستجوی Parsijoo:

نسخه بتای جستجوگر فارسی پارسی جو در سال 2010 در دسترس کاربران قرار گرفت و در سال 2015 به صورت تجاری به همراه یک میلیارد صفحه وب نمایه شده در دسترس کاربران قرار گرفت. در این مرورگر می توانید به جستجوی برنامه، صدا، متن، فیلم و تصویر بپردازید. بخش بازار، اخبار نقشه و فرهنگ لغت آنلاین هم از دیگر ویژگی های خوب مرورگر فارسی Parsijoo است.

کاربرد موتور جستجوگر

موتور جستجوگر ایرانی Rismoon:

ادعای ریسمون بر این است که اولین موتور جستجوی ایرانی است که در سال 2004 توسط شرکت خصوصی و بدون دریافت بودجه از سازمانی خصوصی و دولتی راه اندازی شده است. قابلیت Zoom Search از ویژگی های خوب مرورگر ریسمون است. این قابلیت به کاربران اجاره می دهد تا در یک زمینه یا موضوع خاص کلمات کلیدی موردنظر را جست و جو کنند.

موتور جستجوی پارسیک:

از دیگر موتورهای جستجوگر ایرانی می توانیم پارسیک را نام ببریم که قدیمی است و در سال 1381 شروع به کار کرده است. موتور جستجوگر پارسیک بر مبنای Meta Search Engine کار می کند. با سرچ کلمه کلیدی از بانک اطلاعات جستجوگرهای یاهو و گوگل استفاده می کند و نتیجه آن در سایت پارسیک نمایش داده می شود. مزیت استفاده از این مرورگر ایرانی این است که جستجوهای فارسی را سفارشی سازی می کند.

جستجوگر ایرانی گردو:

در بین موتورهای جستجوی ایرانی به مرورگر گردو می رسیم که نتایج خود را به صورت مستقیم از گوگل دریافت می کند. از سال 97 ارائه شده و کاربران بدون مشکل و آزادانه دسترسی های لازم را دارند. هنگام استفاده از موتور جستجوگر گردو حجم اینترنت نیم بها محاسبه می شود و فعالیت آن در آینده بر اساس دیتاست اختصاصی خواهد بود. موتور جستجوگر گردو عملکرد مشابهی مانند ذره بین دارد. نتایج اولیه را از گوگل دریافت می کند; بعد از بهبود بخشیدk و کامل کردن اطلاعات یا حتی حذف یک سری از وب سایت ها; به کاربران نمایش می دهد. طراحی ظاهری و IU زیبایی دارد.

موتور جستجوی ایرانی ذره بین:

یکی از جستجوگرهای ایرانی که برنامه نویسی و گرافیک جذابی دارد، جستجوگر ذره بین است. این مرورگر به صورت تخصصی در هر زمینه اطلاعات و داده های لازم را جمع آوری کرده و در اختیار کاربران قرار می دهد. علاوه بر نوار جستجو در صفحه اول، جدیدترین اخبار وب سایت های داخلی معروف به نمایش گذاشته می شود. این مرورگر در کوتاه ترین زمان اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات، وضعیت آب و هوا، فیلم و موزیک و استعلام قیمت ارز را به شما می دهد. دفتر مرکزی ذره بین در میدان ونک تهران قرار دارد.

موتور جستجوی gigle:

طراح این مرورگر هم مهندسین ایرانی هستند؛ اما به دلیل محدودیت در جمع آوری دیتابیس نتیجه را مستقیم از گوگل می گیرد.

موتور جستجوگر ایرانی Shaadbin:

از جدیدترین ابزارها و موتورهای جستجو می توانیم شادبین را نام ببریم که صفحه اول آن مشابه موتور جستجوگر ذره بین است. در این جستجوگر کاربران می توانند ویدئوهای جدید و پر بازدید، اخبار، جستجوی کلمات کلیدی و تصاویر را ببینند. یک قابلیت خوب جستجوگر Shaadbin جستجوی صوتی است. با فشار دادن دکمه جستجوی صوتی آن را شفاهی بیان می کنید و جستجو انجام می شود.

جمع بندی

استفاده از موتور جستجوگر خارجی مانند یاهو ،گوگل و بینگ بین کاربران ایرانی بیشتر است؛ اما توجه داشته باشید که مهندسان ایرانی هم مرورگر و موتورهای جستجوی خوبی را طراحی و ایجاد کردند. استفاده از مرورگر ایرانی کمک می کند تا جستجوی محلی و خاص تری داشته باشید و در نهایت نتیجه جامعی از وب سایت های داخلی در اختیارتان قرار می دهد. آژانس دیجیتال مارکتینگ ایکاد؛ با حضور متخصصین مجرب در حوزه مشاوره کسب و کار در اصفهان؛ مشاوره سئو سایت در اصفهان؛ مشاوره دیجیتال مارکتینگ در اصفهان و مشاوره بازاریابی دیجیتال در اصفهان فعالیت می کند. این آژانس برای رشد و پیشرفت کسب و کار شما; در پکیج دیجیتال مارکتینگ خود; جهت متمایز بودن برند و کار شما; مجموعه ای از فعالیت ها را در نظر گرفته است که می توانید از آن بهره مند شوید.