منبع: دیجیتال مارکتینگ ایکاد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاهش حجم تصاویر باید به گونه ای انجام شود که کیفت عکس ها حفظ شود. امروزه با نرم افزارها و برنامه ها، وب سایت های کاهش حجم عکس و گزینه به روز هوش مصنوعی راه های کاهش اندازه و سایز تصاویر در زمان کوتاه انجام می شود

کاهش حجم تصاویر برای وب‌سایت‌ها، یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. زیرا کاهش حجم تصاویر بهبود سرعت بارگیری صفحات وب و بهبود کارایی و کاربری وب‌سایت را به همراه دارد. یکی از فاکتورهای مهم در بهبود سئوی وب سایت ها و بهینه سازی سایت کم بون حجم تصاویر است. کاهش حجم تصاویر باید به گونه ای انجام شود که کیفت عکس ها حفظ شود.

امروزه با نرم افزارها و برنامه ها، وب سایت های کاهش حجم عکس و گزینه به روز هوش مصنوعی راه های کاهش اندازه و سایز تصاویر در زمان کوتاه انجام می شود. در ادامه مطلب از وب سایت دیجیتال مارکتینگ ایکاد که در زمینه مشاوره کسب و کار در اصفهان؛ مشاوره طراحی سایت وردپرس در اصفهان؛ خدمات افزایش مشتری و فروش آنلاین و مشاوره سرمایه گذاری در اصفهان فعالیت می کند؛ به بررسی انواع روش های کاهش حجم عکس می پردازیم.

فشرده سازی تصاویر چیست؟

به روش های کاهش حجم اطلاعات و حافظه مصرفی تصاویر هنگام ذخیره سازی بر روی وب سایت را فشرده سازی تصاویر می گویند. بسته به نوع فایل ها می توان از روش های مختلف کاهش حجم تصاویر استفاده کرد.

معرفی سایت ها و نرم افزارهای مروبط به کاهش حجم تصاویر

هنگام کاهش حجم تصاویر حفظ کیفیت تصویر و سرعت انجام این کار اهمیت زیادی دارد. کم حجم تصاویر به سه روش امکان پذیر است که عبارتند از:

استفاده از وب سایت ها:

وب سایت های مختلفی برای کم کردن حجم تصاویر وجود داردکه در ادامه بهترین ها و مهمترین ها آن را نام می بریم.

وب سایت squoosh.app:

یکی از وب سایت های پایدار و منعطف برای کاهش حجم تصاویر وب سایت squoosh.app است. مراحل به این صورت است که با کلیک بر روی گزینهSelect An Image و آپلود عکس، وب سایت تصویر را برایتان فشرده می‌کند. بعد از ارسال عکس از باکس سمت چپ می توانید نوع فشرده‌ سازی را مشخص کنید یا اینکه اجازه دهید سایت خودش بهترین روش فشرده سازی را انتخاب کند. پس از فشرده سازی، از باکس سمت راست روی آیکون دانلود کلیک کرده و تصویر فشرده شده را سیو کنید.

وب سایتcompressor.io:

یکی از بهترین وب سایت های برای کاهش حجم تصاویر وب سایت compressor.io است. برای استفاده از این سایت، بعد از ورود باید روی گزینه TRY IT کلیک کنید. در صفحه جدید می‌توانید عکس خود را Drag & Drop کنید یا از قسمت SELECT FILE عکس خود را انتخاب کنید. فراموش نکنید این وب سایت از دو حالت فشرده‌سازی بدون افت کیفیت (Lossless) و با افت کیفیت (Lossy) پشتیبانی می‌کند. برای تصاویر pngو jpg خود می‌توانید ساختار Lossless را انتخاب کنید.

وب سایت compressnow:

یکی از وب سایت قدرتمند برای کم کردن حجم تصاویر با کم ترین افت کیفیت، وب سایت compressnow است. وب سایت در سه فرمت jpg و png و gif تصاویر را از شما دریافت می‌کند. با انتخاب درصد و زدن گزینه Comperes Now کار فشرده‌سازی تصویر آغاز می‌شود. با استفاده از این وب سایت شما می‌توانید به طور همزمان ده تصویر را ویرایش کنید. البته حجم تصاویر ارسالی شما نباید بیشتر از 9 مگابایت باشد. در این وب سایت تصاویر شما ذخیره نمی شوند و بعد از 30 دقیقه به طور خدکار حذف خواهند شد. تعامل با این سایت راحت بوده و به جزء دو گزینه Upload Image و Comperes Now چیز دیگری نمی‌ بینید.

وب سایت picresize:

از قدیمی ترین وب سایت های کاهش حجم تصاویر می توانیم وب سایت picresize را نام ببریم. امکانات متنوعی را جهت ویرایش عکس ها در اختیار کاربران قرار می دهد. 3 حالت ارسال عکس در این وب سایت ارسال عکس از کامپیوتر، وارد کردن آدرس اینترنتی عکس(URL) و در نهایت هم ارسال چندگانه تصویر است. متناسب با نوع نیازتان می ‌توانید از هر کدام از این روش‌ها استفاده کنید. با زدن گزینه Continue To Edit Picture صفحه جدید باز می‌شود و می ‌توانید تصویر را ادیت کنید. بعد از اعمال تغییرات گزینه Im Done, Resize My Picture را بزنید تا وارد صفحه دانلود شوید.

استفاده از برنامه های کاربردی:

برنامه کاربردی مانند فتوشاپ در بین گرافیست ها کارایی زیاد دارد. با کمک برنامه فتوشاپ می توان تا 90 درصد حجم تصاویر را کاهش داد. مراحل انجام ان به صورت زیر است:

  • وارد کردن تصاویر در نرم افزار فتوشاپ
  • انتخاب گزینه فایل File و زبانه Export
  • انتخاب گزینه Save For Web
  • در نهایت کلیک بر گزینه Save

برنامه کاربردی Paint هم یکی دیگر از نرم افزارهای محبوب مایکروسافت است که می توانید با آن حجم تصاویر را کم کنید. برنامه پینت با کم کردن ابعاد یا پیکسل، عکس مورد نظر شما را فشرده می کند.

کاربرد کاهش حجم تصاویر

استفاده ازنرم افزارهای موجود:

نرم افزارهای مختلفی برای کاهش حجم تصاویر وجود داردکه درادامه شما را با چند مورد آن آشنا می کنیم.

نرم افزار Caesium:

یکی از نرم افزارهایقدرتمندو رایگان برای کم کردم حجم عکس ها بدون افت کیفیت نرم افزار Caesium است. با کمک الگوریتم های پیشرفته می تواند با حفظ کیفیت تا 80 درصد حجم تصاویر را کم کند.

نرم افزار JPEG Imager:

این نرم افزار کاربردی رایگان نیست و برای استفاده باید ابتدا خریداری کنید. این برنامه تصاویر JPG را می گیرد و نسخه فشرده و کم حجم تحویل می دهد. می توانید مراحل زیر را برای کاهش حجم تصاویر انجام دهید:

  • بعد از نصب نرم افزار عکس مورد نظر خود را از قسمت File و زدن گزینه Open به برنامه اضافه کنید.
  • از منوی اصلی نرم افزار Compress را انتخاب کنید و از زیر منو دوباره گزینه Compress را بزنید.
  • حالا می ‌بینید که یک کپی از تصویر در سمت راست قرار دارد. در واقع این کپی همان نسخه فشرده ‌شده عکس است که به شما اجازه می ‌دهد تصاویر را با هم مقایسه کنید.
  • از قسمت Image می‌توانید با ابزارهای مختلف برنامه کار کرده و تغییرات خودتان را در عکس اعمال کنید.
  • در نهایت بعد از اتمام کار عکس مورد نظر خود را سیو کنید.

جمع بندی

کاهش حجم تصاویر یکی از مواردی است که برای بهبود سرعت بارگیری و کارایی وب ‌سایت‌ ها بسیار مهم است. با استفاده از روش‌ هایی مانند استفاده از فرمت ‌های مناسب، کاهش ابعاد تصویر، استفاده از ابزارهای فشرده‌ سازی، حذف اطلاعات اضافی تصویر و استفاده از CDN، می‌توانید حجم تصاویر را کاهش دهید و بهبود سرعت بارگیری وب ‌سایت خود را بهبود ببخشید. بنابراین، برای بهینه‌ سازی وب‌سایت خود، حتما باید روش‌های کاهش حجم تصاویر را در نظر بگیرید. برای پشتیبانی وب سایت وردپرسی خود می توانید از دیجیتال مارکتینک ایکاد کمک بگیرید. آژانس دیجیتال مارکتینگ ایکاد در زمینه بازاریابی دیجیتال دراصفهان؛ مشاوره سرمایه گذاری در اصفهان و مشاوره دیجیتال مارکتینگ در اصفهان فعالیت می کند. برای رسیدن به اهداف بازاریابی و ارتقای وب سایت می توانید از خدمات پکیج دیجیتال مارکتینگ ایکاد استفاده کنید.