منبع: دیجیتال مارکتینگ ایکاد
زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر ایده کسب و کار مناسب پیدا کردید می توانید آن را در مقیاس کوچک تر تست کنید. تست ایده کمک می کند تا متوجه شوید که آیا با شخصیت شما سازگار است یا اینکه چه اشتباهاتی دارد. در حالت کلی برای اینکه بتوانید ایده مناسب برای کسب و کار خود پیدا کنید; لازم است هر چه در ذهن خود دارید; بر روی کاغذ بیاورید.

برای شروع هر استارتاپ یا شغلی نیاز به ایده کسب و کار است. برای رسیدن به یک ایده خوب که موفقیت در پی داشته باشد، ابتدا شکست هایی اتفاق می افتد. اگر ایده کسب و کار مناسب پیدا کردید می توانید آن را در مقیاس کوچک تر تست کنید. تست ایده کمک می کند تا متوجه شوید که آیا با شخصیت شما سازگار است یا اینکه چه اشتباهاتی دارد. در حالت کلی برای اینکه بتوانید ایده مناسب برای کسب و کار خود پیدا کنید; لازم است هر چه در ذهن خود دارید; بر روی کاغذ بیاورید. با ثبت ایده بر روی کاغذ می توانید نقاط قوت، علایق و نقاط ضعف خود را بررسی کنید و در نهایت اگر به این نتیجه رسیدید که ایده مناسبی نیست، ایده بعدی را بررسی و تست کنید.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و آنلاین داشتن ایده مهم است، می توانید از کارشناسان و مشاوران مجرب در این زمینه کمک بگیرید. در ادامه مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ ایکاد؛ که مرکز مشاوره کسب و کار در اصفهان؛ مشاوره شبکه های اجتماعی در اصفهان و مشاوره استارتاپ در اصفهان است؛ به بررسی اصول راه اندازی کسب و کار می پردازیم.

اصول راه اندازی و ایده کسب و کار

امروزه کسب و کارها بیشتر به صورت اینترنتی و آنلاین مشغول به فعالیت هستند. به کسب و کارهایی که در فضای اینترنت; خدمات و محصولات خود را به فروش می رسانند; کسب و کار اینترنتی و آنلاین می گویند. راه اندازی و اجرای ایده کسب و کار در فضای اینترنت مزایای خوبی دارد، که در ادامه شما را با این مزایا آشنا می کنیم.

مزایای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و آنلاین:

آشنا شدن با نقاط ضعف و قوت خود قبل از راه اندازی و دادن ایده کسب و کار، کمک می کند تا سریع تر به نتیجه دلخواه و موفقیت برسید. مزایای کسب و کار اینترنتی و آنلاین شامل موارد زیر است:

 • شروع کار با سرمایه کم: در کسب و کار اینترنتی و آنلاین به دلیل اینکه نیاز به حضور فیزیکی، اجاره مکان، پرداخت هزینه های رفت و آمد و غیره نیست، سرمایه کمی برای شروع کسب و کار لازم است.
 • مدیریت راحت و ساده: به دلیل نداشتن تعداد کارمند بالا و پیچیدگی کمتر مشاغل اینترنتی، مدیریت راحت تر و ساده است.
 • ساعت کاری دلخواه: از مزیت های خوب کسب و کار اینترنتی می توانیم به منعطف بودن ساعات کاری اشاره کنیم و میزان فعالیت کاملا بستگی به شما دارد.
 • ارتباط بیشتر با مخاطبان: در کسب و کار اینترنتی تعامل و ارتباط با مشتریان بیشتر است و این تعامل باعث می شود مشتریان راحت تر اعتماد کنند و آن ها به مشتری دائم تبدیل شوند.
 • شناخت بازار و فعالیت بدون واسطه: از دیگر مزایای کسب و کار اینترنتی و آنلاین این است که بهتر می توانید نیازها و خواسته های مشتریان را بشناسید و آن ها را برطرف کنید. همچنین شما بدون هیچ واسطه ای به صورت مستقیم با مشتریان خود در ارتباط هستید، که فرایند اعتماد سازی بهتر پیش می رود.

اصول راه اندازی و ایده کسب و کار:

موفقیت در کسب و کار تا حد زیادی به انتخاب های شما بستگی دارد. برای اینکه بتوانید در یک کسب و کار موفق شوید؛ لازم است با اصول و ایده کسب و کار آشنا باشید؛ تا علاوه بر اینکه ریسک خطاها کاهش می یابد؛ در زمینه مورد نظر؛ اطلاعات و راه درست به شما نشان داده شود. در ادامه مطلب از وب سایت دیجیتال مارکتینگ ایکاد؛ که در زمینه مشاوره طراحی سایت وردپرس در اصفهان؛ مشاوره سرمایه گذاری در اصفهان و مشاوره سئو سایت سایت در اصفهان فعالیت می کند؛ شما را با اصول راه اندازی و ایده کسب و کار آشنا می کنیم.

مشخص کردن هدف:

اولین اصول راه اندازی و ایده کسب و کار مشخص کردن هدف است. داشتن هدف به شما انگیزه می دهد و باعث می شود برنامه ریزی های شما در جهت رسیدن به هدفتان باشد. برای موفقیت بیشتر; سعی کنید هدف های خود را بنویسید; روزانه آن ها را مرور و در نهایت میزان پیشرفت خود را بررسی کنید.

تمرکز داشتن بر روی نقاط قوت خود:

از اصول مهم راه اندازی کسب و کار آشنایی با نقاط قوت و تمرکز بر روی آن ها است. نقاط قوت خود را مشخص و سعی کنید برای رشد و توسعه کسب و کار خود از آن ها استفاده کنید. اگر نقطه ضعفی دارید، تلاش کنید که آن را تبدیل به یک نقطه قوت کنید.

تعیین نقطه عطف در کسب و کارتان:

داشتن چندین نقطه عطف در کسب و کار و رسیدن به هرکدام از آن ها، یک موفقیت برای کسب و کار شما است. نقاط عطف می توانند رسیدن به سطح فروش بالا، کسب درآمد مشخص، تعیین زمان 6 ماهه بعد از راه اندازی و ایده کسب و کار و سنجش میزان پیشرفت باشند.

اصول ایده کسب و کار

تدوین طرح کسب و کار:

از اصول مهم در راه اندازی و ایده کسب و کار نوشتن بوم کسب و کار یا طرح کسب و کار است. در این طرح، دستورالعمل های تمام مراحل و اقدامات ایجاد کسب و کار پیش بینی و فعالیت های لازم جهت توسعه کسب و کار تدوین می شوند.

بررسی نیاز بازار و برندسازی در ایده کسب و کار:

برای ارائه محصولات و خدمات در کسب و کار راه اندازی شده لازم است ابتدا نیاز بازار را بررسی کنید. با شناخت نیازهای بازار هدف بهتر می توانید محصولات و خدمات خود را ارائه کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید. از اصول مهم و ایده کسب و کار برندسازی است و باید ابزارها و هر چه که برای برندسازی نیاز دارید را تهیه کنید و برندسازی انجام دهید. برندسازی کمک می کند تا مشتریان شما را بهتر بشناسند و اعتماد کنند.

از دیگر اصولی که در راه اندازی کسب وکار می توانید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 • استخدام کارمندان وظیفه شناس، متعهد و دارای مهارت های ارتباطی با کاربران و مشتریان
 • بررسی روش های تبلیغاتی و انتخاب بهترین روش تبلیغات برای کسب و کار خود
 • تهیه مجوزهای لازم جهت فعالیت در فضای اینترنتی و ارائه خدمات به کاربران و مشتریان

چگونه برای کسب و کار ایده خوب پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانید ایده کسب و کار خوب پیدا کنید، لازم از راهکارهای ساده اما کلیدی و تاثیرگذار استفاده کنید. راهکارهای تاثیرگذار شامل موارد زیر است:

 • خود را در موضوع مورد نظر غرق کنید و میزان اطلاعات خود را بالا ببرید.
 • سعی کنید از دیگران الهام بگیرید و با افراد فراتر از گروه اجتماعی عادی در ارتباط باشید، تا با دیدگاه ها و ایده های جدید آشنا شوید و خلاقیت شما تقویت شود.
 • داشتن فاصله روانی هنگام ایده کسب و کار کمک می کند تا بتواند ایده خوب پیدا کنید. به قرار گرفتن شما در معرض صداها و دیدگاه های مختلف که کمک می کند تا از یک بُعد دیگر به مسائل نگاه کنید را، فاصله روانی می گویند.
 • هر آنچه در ذهن دارید را بر روی کاغذ بیاورید و مطالعه روزانه داشته باشید.
 • سعی کنید برای ایده کسب و کار خود برنامه ریزی داشته باشید، تا با تلاش بتوانید مشکلات را رفع کنید.
 • در رابطه با ایده خود تحقیق کنید.
 • با دیگران مشورت کنید و نظرات منتقدین را بخوانید.
 • فکرهای بزرگ داشته باشید، در سطح کوچک اجرا و سریع رشد کنید.

ایده های پولساز کسب و کار:

در ادامه قصد داریم به صورت خلاصه شما را با تعدادی از ایده های پولساز که برای شروع کسب و کار هم سرمایه کمی لازم دارند، آشنا کنیم. این ایده های کم سرمایه و پولساز شامل موارد زیر است:

 • تهیه کلیپ برای یوتیوپ
 • بازاریابی اینترنتی و تولید محتوا برای وب سایت ها
 • برگزاری کلاس های علمی به صورت آنلاین
 • برگزاری سمینارهای اینترنتی و طراحی وب سایت یا وبلاگ
 • دیجیتال مارکتینگ
 • طراحی گرافیکی و غیره

جمع بندی

برای رسیدن به ایده کسب و کار خوب لازم است در یک بازه زمانی مشخص به اطراف خود بیشتر دقت داشته باشید و از ابزارها و اصولی که می توانند به شما در پیدا کردن ایده های خوب کمک کنند، استفاده کنید. مطمئن باشید که ایده های جذابی را پیدا می کنید و می توانید آن ها را یادداشت و بعد از بررسی و ارزیابی بهترین ایده را انتخاب کنید. برای داشتن ایده خوب جهت راه اندازی کسب و کار می توانید از متخصصین و مشاوران مجرب تیم دیجیتال مارکتینگ ایکاد؛ که در زمینه مشاوره دیجیتال مارکتینگ در اصفهان؛ مشاوره کسب و کار در اصفهان و مشاوره بازاریابی در اصفهان فعالیت می کنند؛ کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره بردن از خدمات پکیج دیجیتال مارکتینگ ایکاد، می توانید به وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ ایکاد مراجعه کنید.